Architektoniczne rozwiązania na powiększenie przestrzeni użytkowej domu

Większość osób w momencie decydowania się na zakup domu rzadko myśli o jego funkcjonalności w perspektywie kolejnych, upływających lat. Ten problem bardzo często dotyka młodych rodzin, które stale się powiększają. Co za tym idzie? Konieczność posiadania dodatkowej przestrzeni użytkowej. W środku budynku zaczyna brakować miejsca na kolejne przedmioty lub po prostu funkcjonowanie. Często jest to przyczyną kupowania domów od poprzednich właścicieli, którzy w momencie projektowania myśleli przecież tylko o swoich potrzebach. Dzisiejsza architektura poszła jednak o krok do przodu i umożliwia rozbudowę domu za pomocą wielu ciekawych rozwiązań. Ci, którzy zastanawiają się nad takim krokiem architektonicznym z pewnością znajdą inspirację lub gotowe rozwiązanie w poniżej przedstawionych pomysłach:

  • Dodatkowa przestrzeń przed domem sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy domownicy są zwolennikami spędzania czasu na świeżym powietrzu. Grill, kolacja na świeżym powietrzu w gronie rodzinnym? Brzmi świetnie, ale problem pojawia się wtedy, gdy pogoda nas nie rozpieszcza, pada deszcz lub panują silne porywy wiatru. Czy w takiej sytuacji zawsze trzeba rezygnować z czasu na powietrzu? Absolutnie. Świetnym rozwiązaniem jest dobudowa drewnianej konstrukcji, która w zależności od potrzeb – składa się z dachu i ścian otaczającym dane miejsce. Co najważniejsze, bardzo dobrze współgra wizualnie z chociażby ceglaną, tradycyjną elewacją, nadając jednocześnie przy tym mocniejszego, nieco rustykalnego stylu budynkowi;
  • Salon i jadalnia z widokiem na zielone podwórko? Brzmi interesująco i znajduje swoich zwolenników w coraz to większej ilości krajów.

    Dziś rozwiązanie przeszklonej przestrzeni można zauważyć również w Polsce. Pozwala to sprytnie zniwelować uciążliwy problem małych pomieszczeń, a dodatkowo nadać wrażenie dużej przestrzeni, otwartej na świeże powietrze. Często funkcjonalnym rozwiązaniem jest także dopasowanie odpowiednich drzwi, przez które można wychodzić bezpośrednio na podwórko, bez konieczności używania drzwi frontowych i obchodzenia całego budynku;

  • Ostatnim pomysłem na letnie spędzanie czasu, jest podobnie jak w przykładzie pierwszym – dodatkowe zadaszenie w oparciu o istniejącą już elewację domu. Z tą jednak różnicą, że może być ona dużo większa, ponieważ oparta zostaje na dodatkowych, wzmocnionych filarach. Ludzie bardzo często urządzają w ten sposób letnie kuchnie i jadalnie, dzięki którym spożywanie posiłków na dworze to czysta przyjemność, nie wiążąca się z koniecznością uciążliwego przenoszenia rzeczy. Nie mniej jednak to rozwiązanie jest dedykowane nieco większym rodzinom, które finansowo mogą pozwolić sobie na dwa aneksy kuchenne i działanie wszystkich sprzętów.

Z powyższych pomysłów można wysnuć jeden bardzo ważny wniosek. Nie trzeba rezygnować z lat spędzonych w rodzinnym domu na rzecz zakupu kolejnego, większego. Warto jest sprawdzać najnowocześniejsze propozycje architektoniczne i cieszyć się z żywotności starszego budynku. W rzeczywistości takie pomysły nadają dodatkowego charakteru i stylu całej nieruchomości. Niektóre z nich są naprawdę tanie w realizacji, choć pamiętać trzeba, że narażone na stałe oddziaływania czynników zewnętrznych – mogą domagać się częstych napraw.