Bliźniak, czyli mieszkamy rodzinnie

Wśród popularnych typów domów warto wymienić obiekty stawiane w typie zabudowy dwurodzinnej – stąd popularna nazwa „bliźniak”. Są to niejako dwa oddzielne domy stanowiące całość w wymiarze konstrukcyjnym.

Części są w pełni autonomiczne, posiadają oddzielne wejścia i dają lokatorom obu połówek pełną niezależność. To świetne rozwiązanie, jeśli dwa pokolenia rodziny chcą żyć blisko siebie, a równocześnie nie wchodzić sobie na głowę.

Czasami połówki bliźniaka są połączone wspólną piwnicą, chociaż nie jest to norma. Zazwyczaj obie części bliźniaka mają identyczny układ pomieszczeń i jednakowy metraż.

Taka budowa odbywa się zazwyczaj na spółkę pomiędzy członkami rodziny, więc koszty na osobę radykalnie się obniżają. Ewentualny kredyt brany pod budowę bliźniaka jest niższy, a to oznacza mniejsze obciążenia finansowe i szybszą spłatę zobowiązań wobec banku.

Bliźniaki są w pewnych kręgach bardzo popularne. Bez większych problemów da się również nabyć całość lub połówkę na rynku wtórnym, co pozwala jeszcze bardziej zredukować koszty.