Czy nowoczesność oznacza zniewolenie?

Niektórzy teoretycy stosunków społecznych, którzy zajmują się analizowaniem zależności pomiędzy społeczeństwem a maszynami wskazują, że jesteśmy od tych drugich coraz bardziej zależni. Ta zależność przejawia się w różnych sferach życia, w tym także w naszej codzienności, która niekoniecznie ma związek z aktywnością gospodarczą.

Telefony komórkowe, smartfony, tablety, komputery – wszystkie te urządzenia pochłaniają nasz czas i nie zawsze służą nam dobrze. Znane są przecież zjawiska nałogowego użytkowania internetu czy telefonu, co może skutkować osłabieniem więzi z ludźmi i zamknięciem się w zaklętym kręgu technologii.

Maszyny, które są obecne w zakładach pracy czy w rolnictwie też mają na nas wpływ – zazwyczaj pośredni. Im ich więcej, tym bardziej zagrożone są miejsca pracy dla specjalistów, którzy raptem stają się zbędni.

Po co wypłacać im pensje, skoro zaawansowany sprzęt jest w stanie wykonać ich zadania szybciej i bezrefleksyjnie? Mówienie o jakiejś formie zniewolenia nie jest w związku z tym żadnym nadużyciem.