Czy oprogramowanie należy do mnie?

Kupując programy musimy być świadomi tego jakie ograniczenia one posiadają. Wynika to nie tylko z licencji, ale także obowiązującego prawa.

Z tego powodu zanim przystąpimy do jakiejkolwiek modyfikacji programu powinniśmy zapoznać się z licencją i aktualnym prawem z zakresu własności intelektualnej. W wielu programach bowiem dokonywanie zmian jest prawnie zakazane.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku udostępniania aplikacji. W większości aplikacji nie możemy udostępnić ich nawet najbliższej rodzinie.

W przypadku płyt z nagraniami audiowizualnymi jest taka możliwość bez narażania się na oskarżenia o nieprzestrzeganie praw autorskich. Korzystanie z aplikacji jest możliwe tylko w takim stopniu, w jakim pozwala na to licencja udzielona przez twórcę aplikacji.

Oprogramowanie w żadnym wypadku nie powinno być wypożyczane, ani sprzedawane bez licencji. Warto także zwrócić uwagę na to czy dany program jest przeznaczony do zastosowań komercyjnych czy tylko i wyłącznie domowych lub edukacyjnych.

Firmy szczególnie powinny bacznie zapoznać się z przeznaczeniem programów, które kupiły. wdrożenie sklepu internetowego działa podobnie – należy dowiedzieć się, na jakich zasadach funkcjonuje licencja.