Czy styl z PRL-u może się podobać?

Urok antyków, mebli przedwojennych, a czasami dużo starszych, jest niezaprzeczalny. Dlatego kolekcjonerzy chętnie je skupują,…

Urok antyków, mebli przedwojennych, a czasami dużo starszych, jest niezaprzeczalny. Dlatego kolekcjonerzy chętnie je skupują, a niektórzy dekoratorzy wnętrz uznają je za idealne, by wzbogacić dom lub mieszkanie klienta. Są jednak meble bynajmniej nie nowe, ale trudno je zaliczyć do kategorii zabytkowych. Chodzi o umeblowanie, które było użytkowane w latach Polski Ludowej.

Wybór był wtedy bardzo ograniczony, a wzornictwo nie porażało różnorodnością ani polotem. Z drugiej strony nawet wśród mebli dało się wówczas znaleźć świetne przykłady modernizmu we wzornictwie, który rozwijał się całkiem dynamicznie w dziedzinie architektury. Równocześnie okazywało, że fabryki mebli miały w swoich szeregach projektantów, którzy byli w stanie w ramach siermiężnej rzeczywistości PRL-u zaproponować coś, co stanowiło powiew świeżości. Dziś pojawia się niemałe grono osób, które chcą urządzać swoje domy z wykorzystaniem oryginalnych mebli z tamtych lat.

Tym bardziej, że niektóre z nich są w znakomitym stanie i kosztują grosze.