Grobla Olbrzyma

Jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach widoków, które możemy podziwiać jedynie w Irlandii jest niewątpliwie miejsce zwane Groblą Olbrzyma. Jest to bazaltowa formacja skalna, która układa się w charakterystyczne kolumny. Na Groblę Olbrzyma składa się prawie 37 tysięcy kolumn, które bardzo ciasno do siebie przylegają.

Grobla powstała w wyniku zastygania lawy, a miało to miejsce 50-60 milionów lat temu. Bazaltowe, sześciokątne kolumny są dziełem wulkanu, którego erupcja przyczyniła się do stworzenia tej olbrzymiej konstrukcji. Według legendy Grobla miała być zbudowana przez olbrzyma Finna McCoola, który chciał dzięki niej dostać się do Szkocji, by stoczyć walkę z innym olbrzymem.

Gdy zbudował już swoją sieć kolumn i zobaczył olbrzyma, niesamowicie się przeraził i uciekł. Poprosił również swoją żonę, by przebrała go za dziecko, mając nadzieję, że jego przeciwnik nie wyczuje podstępu. Gdy szkocki olbrzym przybył i zobaczył dziecko tak wielkich rozmiarów przeraził się i wrócił do Szkocji, po drodze niszcząc groblę, by dorosły olbrzym nie mógł go odnaleźć.