Jaki program DAW wybrać?

Jednym z najczęstszych pytań stawianych przez producentów muzyki jest to, jaki program DAW powinni wybrać….

Jednym z najczęstszych pytań stawianych przez producentów muzyki jest to, jaki program DAW powinni wybrać. Podobnie, jak w przypadku pytań o mikrofon, interfejs audio czy słuchawki, odpowiedź może być tylko jedna: jakikolwiek w miarę dobry program.

Najpopularniejsze oprogramowanie DAW na rynku to Pro Tools, FL Studio oraz Logic. Te i inne znane programy nadają się tam samo dobrze do tworzenia nowych utworów czy robienia remiksów.

Różnią się nieco interfejsem, wbudowanymi wtyczkami czy zasadą działania, jednak wszystkie podstawowe funkcje są takie same. Każdy z tych programów pozwoli Ci na zarejestrowanie wysokiej jakości dźwięku, podłączenie urządzenia MIDI czy sprawne przygotowanie miksu z pomocą wbudowanych wtyczek.

Oryginalne dokanałowe słuchawki douszne Audio-Technica, Yamaha, Koss

Co więcej, wielu profesjonalnych producentów korzysta z zewnętrznych wtyczek, co oznacza, że DAW jest tylko stacją roboczą, do której i tak podpina się ulubione oprogramowanie innego producenta. Mitem jest również przekonanie, że utwory eksportowane z różnych programów mają inną jakość – to tylko kwestia ustawień w ramach programu.