Komputer w aucie

Aby możliwe było elektroniczne wsparcie pojazdu, trzeba naturalnie skorzystać z technologii komputerowej. Samochodowy komputer znajduje się w niewielkiej skrzynce i przyjmuje postać odpowiednich sterowników, które posiadają w sobie wszelkie elementy, niezbędne do prawidłowej pracy podzespołów (procesor, oprogramowanie oraz oczywiście pamięć). Takie urządzenie kontroluje bardzo wiele rzeczy w aucie – na przykład temperaturę czy wilgotność powietrza, utrzymujące się we wnętrzu pojazdu.

Pierwsze systemy komputerowe pojawiły się w samochodach w końcówce lat osiemdziesiątych. Producentom pojazdów zależało przede wszystkim na ograniczeniu emisji spalin, ponieważ zostały wówczas zaostrzone przepisy z nią związane. Obecnie komputery stosuje się na przykład w układzie napędowym.

Są one wtedy odpowiedzialne za zapłon, wtrysk paliwa czy opcjonalnie turbodoładowanie. Dzięki właściwie skonstruowanemu systemowi czujników, sterownik zostaje poinformowany o obecnej sytuacji i sprawuje kontrolę nad wartością mocy oraz samą emisją zanieczyszczeń. Osoba, prowadząca samochód, może często wybierać pomiędzy sportowym i ekonomicznym jazdy.