Mikser cyfrowy a analogowy

Miksery audio można w łatwy sposób podzielić na dwa rodzaje: cyfrowe i analogowe. Ten pierwszy,…

Miksery audio można w łatwy sposób podzielić na dwa rodzaje: cyfrowe i analogowe. Ten pierwszy, jak sama jego nazwa wskazuje, do działania używa sygnału cyfrowego.

Może posiadać całkiem niewielkie rozmiary, a także pozwala dokładać do niego coraz to nowe, interesujące funkcje. Drugi typ miksera posiada zwykle dużo różnych pokręteł i w przeciwieństwie do sprzętu cyfrowego, nie ma wyświetlacza.

Oczywiście sygnał przetwarza w sposób analogowy. Warto wspomnieć, że miksery cyfrowe zdecydowanie częściej wyposaża się w efekty przestrzenne, na przykład reverb, chorus czy delay oraz procesory dynamiki, takie jak bramka, ekspander, kompresor czy limiter.

Ich dodatkowym wyposażaniem jest także automatyka, która dzieli się na statyczną oraz dynamiczną. Ciekawym elementem okazuje się też złącze Word clock, które ma za zadanie synchronizować zegar urządzeń cyfrowych (maszyny te działają bowiem w ramach jednego wspólnego systemu).

Jeśli chodzi o różnice w brzmieniu, mikser cyfrowy na pewno pozwala na dokładniejsze odwzorowanie wszelkich szczegółów muzycznych, jednak traci na naturalności, którą jest w stanie zapewnić wyłącznie mikser analogowy. Z tego powodu urządzeń cyfrowych najlepiej używać do odtwarzania nowoczesnej muzyki elektronicznej.

www.odbierzksiazke.pl