Nagrzewnice olejowe – jaką wybrać?

Sposobów na ogrzanie pomieszczeń w sposób doraźny jest znacznie więcej niż niektórym się wydaje. Oczywiście nie oznacza to, że każda z dostępnych metod będzie odpowiednia w konkretnej sytuacji. Trzeba pod tym względem wykazać się rozsądkiem i przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy konkretne urządzenie będzie efektywne. Jeśli chodzi o nagrzewnice, to są one aktualnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod dogrzewania pomieszczeń, w których z różnych względów temperatura nie jest dostatecznie wysoka.

Zazwyczaj powód jest prozaiczny. Na zewnątrz panuje chłód, a w obiekcie nie ma żadnego „stałego” źródła ciepła gotowego do użycia. Mobilny sprzęt jest w takich sytuacjach znakomitym rozwiązaniem. Wśród nagrzewnic sporo znajdziemy tych, które można łatwo przenosić w różne miejsca i uruchamiać w zależności od aktualnych potrzeb.

Taka opcja jest świetna na przykład w przypadku firm, które są w ruchu i muszą mieć ze sobą godne zaufania źródło ciepła. Koszt zakupu nagrzewnicy nie jest dziś tak wysoki jak kiedyś, ponieważ rynek mocno się zmienił. Produktów jest coraz więcej, wytwórcy rywalizują o nabywców, a technologie doraźnego ogrzewania pomieszczeń stały się powszechniejsze. Stąd znalezienie rozsądnego cenowo modelu nagrzewnicy nie stanowi większego kłopotu.

Plusy i minusy nagrzewnic olejowych Rzecz jasna musi pojawić się pytanie o to, który typ nagrzewnicy będzie właściwy. Do najbardziej wydajnych zaliczają się te olejowe, ponieważ ogrzewają one powietrze bezpośrednio, więc zmiana temperatury jest odczuwalna w krótkim czasie. Minusem jest to, że po wyłączeniu maszyny pomieszczenie będzie się szybciej ochładzać. Inaczej jest w przypadku nagrzewnic wodnych, które jednak słabiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach i są zazwyczaj droższe w eksploatacji.

Model olejowy spotkamy w różnych miejscach dość często, jednakże i tutaj wybór nie jest oczywisty. Producenci oferują bowiem odmienne typy. W sprzedaży bowiem dostępne są modele nagrzewnic olejowych, które generują spaliny bez odprowadzania ich na zewnątrz. Są też takie, które takie odprowadzanie zapewniają.

Te pierwsze mogą działać w przestrzeniach wentylowanych, na przykład na otwartych placach budowy. Wszędzie tam, gdzie opary mogą natychmiast ulatywać do „atmosfery”. Te z odprowadzaniem zdadzą natomiast egzamin w pomieszczeniach zamkniętych z aktywnym systemem kominowym. W takiej sytuacji żadne potencjalnie groźne dla zdrowia produkty spalania nie przedostają się do wnętrza.