Protezy nóg

Nie jest łatwo pogodzić się z nową rzeczywistością po amputacji ręki czy nogi. Sam powrót do zdrowia wymaga sporo czasu i cierpliwości, podobnie zresztą jak uświadomienie sobie całkowicie nowej sytuacji, z jaką się spotykamy. Wszak od momentu amputacji nasza codzienność będzie wyglądała znacznie inaczej. Na całe szczęście, dziś powrót do sprawności nawet po utracie nogi czy ręki jest możliwy, a to za sprawą protez kończyn dolnych i górnych. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że sam wybór odpowiedniej protezy nie jest łatwy, a ma to ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

Wszak proteza będzie po prostu zastępować fragmenty uszkodzonych części ciała, jak i pełnić utracone wcześniej funkcje narządowe. Warto w tym miejscu dodać, że jednym z bardzo ważnych czynników, które wpłynie na samą protezę, jest oczywiście amputacja, gdyż to od tego zależy nie tylko sam postęp rekonwalescencji, ale również to, w jaki sposób pacjent będzie później chodził. Samo dopasowanie protezy nogi tak, aby jak najlepiej spełniała one swoje zadania oraz w jak najlepszy sposób odpowiadała pacjentowi to tymczasem dość długotrwały i trudny proces.

Jak odpowiednio dopasować protezę nóg?

Jeśli leczenie i rekonwalescencja przebiegły pomyślnie to można rozpocząć pierwsze przymiarki związane z protezą. Najważniejsze jest, aby w ich trakcie wskazywać na każdy dyskomfort, jaki poczujemy – w przeciwnym razie proteza może zostać po prostu źle dobrana.

Trzeba mieć przy tym na uwadze, że protezy nóg to coś, co będzie nam służyło przez co najmniej kilka lat, dlatego też idealne dopasowanie jest tutaj najważniejsze. Gdy to już się uda i będziemy mogli otrzymać swoją nową protezę, należy pamiętać, że to tak w zasadzie dopiero początek naszej przygody. Pierwsza proteza wymaga bowiem nauki – pacjent musi stale ćwiczyć i pracować nad tym, w jaki sposób się porusza. W związku z tym, bardzo duże znaczenie ma właśnie praca z własnym ciałem, ale również z nową kończyną. Ta może być wykonana z różnych materiałów, natomiast każda proteza nogi powinna być odpowiednio i indywidualnie dopasowana do poszczególnego pacjenta.

Sam proces jest długotrwały i wymaga od nas sporej dozy cierpliwości, natomiast pamiętajmy, że przecież proteza to dla nas szansa na powrót do normalności, dlatego warto się tym odpowiednio zająć.