Na rynku kosmetycznym możemy znaleźć całe mnóstwo różnorakich rodzajów pudru. Będą różnić się od siebie pochodzeniem, a także formą. Każdorazowo jednak ich zadanie będzie dokładnie takie samo – osiągnięcie matowego wyglądu skóry. Ponadto nie tylko tuszuje podkład, ale również chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Wśród trzech podstawowych rodzajów pudrów znajdziemy mineralny, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ich pochodzenia możemy domyślać się już po samych nazwach. Puder mineralny, jak łatwo się zorientować, pochodzi z przetworzonych w odpowiedni sposób minerałów. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi kredę, gips czy talk.

Czasami możemy spotkać tez pudry powstałe z dwutlenku tytanu lub tlenku cynku. Puder pochodzenia zwierzęcego powstaje przy wykorzystaniu motyli, jedwabników lub pereł. Składniki bazowe są oczywiście przetwarzane w taki sposób, że nie sposób dostrzec ich śladów w gotowym już kosmetyku. Z kolei pudry roślinne wytwarzane są najczęściej na bazie mąki kukurydzianej lub pszennej.

Rzadziej w produkcji tego kosmetyku wykorzystuje się lotos.