Puder

Na rynku kosmetycznym możemy znaleźć całe mnóstwo różnorakich rodzajów pudru. Będą różnić się od siebie…

Na rynku kosmetycznym możemy znaleźć całe mnóstwo różnorakich rodzajów pudru. Będą różnić się od siebie pochodzeniem, a także formą. Każdorazowo jednak ich zadanie będzie dokładnie takie samo – osiągnięcie matowego wyglądu skóry. Ponadto nie tylko tuszuje podkład, ale również chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Wśród trzech podstawowych rodzajów pudrów znajdziemy mineralny, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ich pochodzenia możemy domyślać się już po samych nazwach. Puder mineralny, jak łatwo się zorientować, pochodzi z przetworzonych w odpowiedni sposób minerałów. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi kredę, gips czy talk.

Czasami możemy spotkać tez pudry powstałe z dwutlenku tytanu lub tlenku cynku. Puder pochodzenia zwierzęcego powstaje przy wykorzystaniu motyli, jedwabników lub pereł. Składniki bazowe są oczywiście przetwarzane w taki sposób, że nie sposób dostrzec ich śladów w gotowym już kosmetyku. Z kolei pudry roślinne wytwarzane są najczęściej na bazie mąki kukurydzianej lub pszennej.

Rzadziej w produkcji tego kosmetyku wykorzystuje się lotos.