Soundbar – alternatywa dla kina domowego

Wrażenia dźwiękowe są bez wątpienia niezwykle ważne nie tylko podczas oglądania filmów lub seriali, ale przede wszystkim słuchania muzyki. Sprawiają, że melodie i odgłosy trafiają do nas o wiele głębiej, dzięki czemu jesteśmy w stanie wyciągnąć z danego materiału o wiele więcej wrażeń. Dodatkowo, muzyka uwrażliwia, zatem bardzo istotne jest, aby słuchać jej chociaż sporadycznie. Posiadając niezawodny soundbar w każdym momencie będziemy mogli przeżyć emocje godne sali koncertowej, czy kinowej.

Czym charakteryzuje się soundbar?

Przede wszystkim to zintegrowany system audio umieszczony w wąskiej podłużnej obudowie. Znajdują się w nim głośniki, których liczba zróżnicowana jest od konkretnego modelu. Te nieco prostsze mają zwykle dwa, a im bardziej zaawansowane soundbary tym głośników może występować więcej, nawet dziesięć. Tym co wyróżnia soundbar na tle kina domowego jest przede wszystkim jego rozmiar. Całość mieści się bowiem w jednej obudowie, co wyklucza potrzebę rozmieszczania głośników po całym pomieszczeniu.

Soundbar można umieścić pod telewizorem, na komodzie lub też podwiesić na ścianie. Warto również wspomnieć, że bardziej profesjonalne i zaawansowane modele dają możliwość dołączenia do zestawu dodatkowego zewnętrznego subwoofera. Jako że jest to głośnik niskotonowy, gwarantuje potężne basy, które z pewnością wzmocnią efekt działania całego soundbaru. Dobrze zatem wiedzieć, że urządzenie to w połączeni z odpowiednimi technologiami może w stanie zaoferować naprawdę wysokie jakości przestrzenny dźwięk. Mimo że z oczywistych powodów nie będzie on taki sam jak w kinie, z pewnością bardzo dobrze będzie go imitował.

Dlaczego warto postawić na soundbar?

Przede wszystkim urządzenia te są pewnego rodzaju kompromisem między głośnikami w telewizorze, a zestawami kina domowego. Do najważniejszych zalet soundbaru należy oczywiście ich niewielki rozmiar. Są one bardzo kompaktowe, dzięki czemu sprawdzą się nawet w niewielkim mieszkaniu. Mimo tak niewielkich gabarytów potrafią jednak zagwarantować wysokiej jakości przestrzenny dźwięk, który na pewno uprzyjemni oglądanie telewizji, czy słuchanie muzyki.

Poza tym, soundbary są niezwykle łatwe w instalacji. Do ich sparowania z telewizorem wystarczy bowiem wyłączenie kabel HDMI. Wyklucza to zatem niekiedy skomplikowane i trudne rozmieszczanie głośników kina domowego po całym pokoju, które generują problematyczne kable. Soundbar należy umieścić w pobliżu telewizora. Może on być zarówno postawiony obok niego, ale też pod nim. Dodatkowo, w przypadku telewizora wiszącego na ścianie, również możemy zamontować go w pozycji wiszącej. Do kolejnych zalet soundbarów należy dodać także ich szeroką funkcjonalność. W niezwykle łatwy sposób można je parować z takimi urządzeniami jak tablet i telefon. Dzięki temu słuchanie muzyki w dobrej jakości wcale nie wymaga od nas dużego wysiłku i pracy.

Soundbary to także po prostu urządzenia o ciekawym designie. W związku z tym, jako jedno z kryteriów wyboru warto wziąć pod uwagę właśnie wygląd.