Specjalistyczne metody zabezpieczania drewna

W niektórych przypadkach, aby odpowiednio zabezpieczyć drewno, stosuje się niestandardowe i bardzo specjalistyczne metody jego impregnacji. Można do nich zaliczyć m.in. naboje grzybobójcze.

Ten zabieg polega na tym, że w drewnie wykonuje się otwór, a następnie umieszcza się w nim nabój grzybobójczy, który powstrzymuje korozję biologiczną drewna. Inną metodą jest hydrofobizacja. Można ją przeprowadzić zarówno metodami powierzchniowymi jak i wgłębnymi. Do drewna wprowadza się związki chemiczne – monomery, które powodują hydrofobowy charakter drewna.

Dzięki temu zabiegowi drewno staje się odporne na wilgoć i wodę. Kolejną z niestandardowych metod jest gazowanie. Polega ono na tym, że do specjalnej, szczelnej komory wprowadza się drewno, obniża się w niej ciśnienie, a następnie komorę wypełnia się specjalnym gazem, który dostaje się do struktury drewna, trwale zabezpieczając ją przed korozją. Kolejną z metod impregnacji drewna jest otworowanie.

W drewnie wykonuje się otwór o średnicy od 10 do 15 mm, do których następnie wprowadza się pastę grzybobójczą, a otwór zatyka się kołkiem. Metodę tę stosuje się głównie w obiektach zabytkowych oraz czasami w budownictwie. Drewno można poddać także suchej impregnacji, w której stosuje się związki solne. Ta metoda polega na posypywaniu drewnianych elementów specjalną posypką.

Jest ona stosowana w budownictwie, na elementach poziomych..

https://alfapanel-plytawarstwowa.com/pl/c/AKCESORIA-DO-PLYT-WARSTWOWYCH/129 www.domdlaciebie.com.pl