Turcja

Turcja to państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, jednak częściowo znajduje się także w Europie. Powierzchnia europejskiej części Turcji wynosi 3% całej powierzchni kraju i jest ona oddzielona od części azjatyckiej morzem Marmara i cieśninami – Bosfor oraz Dardanele.

Od północy Turcja otoczona jest Morzem Czarnym, zaś od zachodu Morzem Egejskim oraz morzem Marmara. Od południa natomiast otacza ją Morze Śródziemne, nazywane w Turcji Morzem Białym.

Stolicą tego egzotycznego kraju jest natomiast Ankara. Turyści odnajdą w Turcji wiele interesujących zabytków, w tym sporo muzeów, meczetów i kościołów.

Wśród nich na pewno należy zobaczyć dawny Konstantynopol – meczet Hagia Sophia. Niegdyś świątynia była chrześcijańska, jednak została przebudowana na meczet.

Budynek uważany jest za najwspanialszy przykład architektoniczny całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Warto również zobaczyć imponujący Meczet Sulejmana, wybudowany za czasów panowania Sulejmana Wspaniałego.

Budowla jest jedną z największych świątyń w całym Stambule. Budowla reprezentowała niegdyś styl bizantyjski, jednak po zniszczeniu w wyniku pożaru odbudowano ją w stylu barokowym.