Zabezpieczanie zabytkowych mebli

Masz w domu stary kredens odziedziczony po babci? A może wciąż jesteś w posiadaniu wielowiekowej szafy, która nie wygląda już zbyt atrakcyjnie? Chcesz ją wyrzucić, jednak sentymenty ci na to nie pozwalają? Nic straconego. Stare meble w bardzo prosty, lecz czasochłonny sposób można odnowić tak, że będą wyglądały jak nowe. Wystarczy kilka odpowiednich preparatów i dużo silnej woli.

Cały proces należy rozpocząć od oczyszczenia drewna – jego zmatowienia i odtłuszczenia. Następnie, w przypadku, gdy w drewnie są widoczne ubytki, należy wybrać odpowiedni podkład. Kolejny krok to malowanie.

Do tego celu można użyć zarówno farby, jak i politury. Jeśli zdecydujesz się na farbę, warto dodatkowo zabezpieczyć ją cienką warstwą lakieru, który uchroni mebel przed blaknięciem, jak również przez drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj, że stare meble to pamiątka, którą warto pielęgnować.

Warto zabezpieczać stare meble, po to, by służyły jak najdłużej. Być może, jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będą pamiątką także dla kolejnych pokoleń?.

profitechnik