Wybieramy szkolenie – na co zwrócić uwagę?

Szkolenia stacjonarne i kursy online to obecnie bardzo popularne formy przekazywania wiedzy i rozwoju naszym umiejętności. Dzięki nim możemy w prosty sposób podnieść nasze kwalifikacje zawodowe, nabyć wiedzę pomocą na aktualnie wykonywanym stanowisku lub przygotować się do pracy, jaką planujemy wykonywać w przyszłości. Dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne szkolenia. Jak wśród tylu opcji wybrać odpowiednią dla nas? Przy wyborze warto zwrócić uwagę na parę kwestii, o których przeczytasz poniżej.

Forma i program szkolenia

Wybrałeś już szkolenie o interesującej Cię tematyce? Doskonale! Czas przeanalizować, czy faktycznie zaspokoi potrzebę wiedzy. Na samym początku sprawdźmy program szkolenia. Czy znajdują się tam punkty, które faktycznie związane są z naszymi zainteresowaniami, czy rozwiną pożądane umiejętności? Szkolenie powinno przede wszystkim dostarczać nam nieznanej dotąd wiedzy. Na nic będzie nam podsumowanie wszystkiego tego, co już wiemy. Ważne, by oprócz części teoretycznej znalazła się tam także część praktyczna.

Nie ma nic lepszego na utrwalenie wiedzy niż praktyka! Szkolenie powinno być także zróżnicowane. Wykład prowadzony monotonnym tonem, okraszony slajdami zbitego tekstu, nie będzie zbyt efektywny. Po kilkunastu minutach po prostu zaczniemy się nudzić i niecierpliwie zerkać na zegarek. Zamiast zainteresowania, będzie znudzenie i rozkojarzenie. Szkolenie powinno być wzbogacone materiałami video, grafikami, infografikami, przykładami z życia, case study. Takie formy dostarczą naszemu mózgowi nowych bodźców, a my nie będziemy się nudzić.

Osoba prowadząca szkolenie

Nie da się ukryć, że na jakość szkolenia niemały wpływ ma osoba prowadząca. Odpowiednio charyzmatyczny szkoleniowiec, przekazujący wiedzę w przystępny i ciekawy sposób jest naprawdę na wagę złota! Dzięki takiemu prowadzącemu nie powinniśmy się nudzić, a wręcz przeciwnie – chłonąć wiedzę. Dlatego przez zapisem na dane szkolenie sprawdźmy, kto je prowadzi.

Poszukamy informacji i opinii w Internecie. Prowadzący powinien posiadać wiedzę na dany temat i sprawnie ją przekazywać.

Opinie i koszty szkolenia

Poszukajmy także opinii o samym szkoleniu. W Internecie z pewnością znajdą się informacje o takich kursach. Nie bez znaczenia pozostają również koszty. Powinny być adekwatne do poziomu szkolenia i danego prowadzącego. Dziwnie tanie kursy powinny wzbudzić naszą czujność. Nie oznacza to jednak, że najdroższe szkolenia będą tymi najlepszymi. Trzeba znaleźć złoty środek.