ABS

ABS, czyli Anti Blocking System, to jeden z najważniejszych układów samochodowych. System ABS umożliwia zablokowanie kół pojazdu podczas hamowania. Zazwyczaj ABS składa się z czujników prędkości obrotowej koła (każde koło posiada oddzielny czujnik), zaworów regulujących ciśnienie płynu hamulcowego w obwodzie podczas hamowania (także oddzielnie dla każdego koła) oraz układu rejestrującego i sterującego zadanymi parametrami.

Układ ABS pojawił się na rynku w 1978 roku jako dodatek do ekskluzywnych modeli samochodów marki BMW i Mercedes. ABS szybko jednak został wprowadzony do wielu pojazdów osobowych i ciężarowych, a obecnie stanowi podstawowe wyposażanie każdego samochodu. System ABS potrzebny jest podczas hamowania.

System ABS umożliwia uzyskanie optymalnej siły hamowania, niezależnie od panujących warunków. ABS nie dopuszcza do zablokowania kół, dzięki czemu kierowca zachowuje pełną kontrolę nad pojazdem, nawet podczas skręcania. Najnowocześniejsze wersje tego systemu dozują siłę hamowania indywidualnie na każde z kół, co pozwala nie wpaść w poślizg, zwłaszcza gdy z jednej strony nawierzchnia jest śliska, a z drugiej mokra.