Co to jest facylitacja?

Żyjemy w otoczeniu innych ludzi, a co się z tym wiąże, musimy z nimi wchodzić w różnego rodzaju interakcje. Niektóre z nich są bardzo proste i praktycznie bezproblemowe, jednak zdarzają się takie sytuacje, że popadamy w konflikt z innymi ludźmi.

W końcu mamy inne podejście do życia, inne wartości, inne doświadczenia, a to może powodować, że nie zawsze będziemy się rozumieli w taki sposób, aby tych konfliktów nie było. Jednak niektóre z nich można rozwiązać bez większego problemu, jeśli tylko obydwie strony wykazują dostatecznie dużo dobrej woli, ale co zrobić kiedy konflikt jest na tyle duży, że wydaje się nie do rozwiązania?

Możemy skorzystać z pomocy specjalisty

Nawet najtrudniejsze konflikty da się rozwiązać, jeśli tylko wszystkie strony, które biorą w nich udział naprawdę będą tego chciały.

Oczywiście podczas tego typu nieporozumień trudno jest utrzymać nerwy na wodzy, dlatego warto skorzystać z odpowiednich metod rozwiązywania konfliktów. Jedną z nich jest facylitacja, która stosowana jest podczas konfliktów, w których udział bierze wiele stron, albo kiedy te spory dotyczą bardzo złożonych problemów, jak również wtedy, kiedy strony biorące udział w danym konflikcie, nie przestrzegają zasad, co utrudnia jego rozwiązanie.

Dlaczego niby stosując się do facylitacji zwiększamy szansę na zakończenie konfliktu, który wydaje się niemożliwy do rozwiązania?

Odpowiednia pomoc

W metodzie jaką jest facylitacja, bardzo ważna jest osoba facylitatora, a więc kogoś, kto pomoże w rozwiązaniu konfliktów. Taka osoba musi być bezstronna, nie może się wtrącać w rozwiązanie konfliktu i opowiadać się za którąś ze stron.

Ale jednocześnie jej zadaniem jest dopilnowanie, aby podczas rozmów nad rozwiązaniem konfliktu nie dochodziło do kłótni, aby wszyscy przestrzegali wcześniej przyjętych zasad i żeby ten konflikt czasami nie narastał jeszcze bardziej. Jeśli skorzystamy z rozwiązań, które oferuje nam facylitacja, to istnieje szansa, że w końcu wszystkie strony sporu zaczną się nawzajem słuchać i naprawdę ze sobą rozmawiać.

A w atmosferze szacunku, gdzie nie będzie miejsca na kłótnie, będzie istniała większa szansa, że w końcu uda się wypracować jakieś porozumienie, które oparte na kompromisach, będzie wszystkich zadowalało. Warto pamiętać, że podczas różnego rodzaju konfliktów, nie jesteśmy pozostawieni sami sobie.

Jedną z metod ich rozwiązywania jest facylitacja i warto tutaj skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wiedzą co zrobić, aby strony konfliktu spokojnie się wysłuchały i szanowały siebie nawzajem.